Jakie studia stomatologiczne wybrać?

Stomatologia jest gałęzią nauk o zdrowiu zajmującą się wykrywaniem, leczeniem oraz zapobieganiem chorób narządu żucia; jaki obejmuje zęby, dziąsła, podniebienie, śluzę ustną i gruczoły ślinowe. Dentysta bada też inne struktury, takie jak wargi czy migdałki. Słowo stomatologia pochodzi od greckiego słowa stoma, które świadczy usta.

Potocznie stomatolog to stomatolog, a to z kolei słowo wywodzi się z łacińskiego dent, czyli ząb. Stomatolog zatem to lekarz narządów żucia, jakimi są: wargi, język, ozębna, podniebienie, śluz ustny, dno jamy ustnej, gruczoły ślinowe, migdałki i gardło. Zważywszy że usta są położone pomiędzy szyją, splanchnocranium i czaszką, dentysta musi posiadać rozległą wiedzę leczniczą z przeróżnych sfer, jak na przykład: anatomia patologiczna, anatomia człowieka, histologia, fizjologia, patologia, mikrobiologia oraz farmakologia – tyczy się to każdego, również ortodonty, jak oraz chirurga – znacznie więcej na chirurgia stomatologiczna. Poza tym ma obowiązek być doświadczony w innych dziedzinach ważnych do wypełniania swojego zawodu.

Tytuł doktora stomatologii przyznaje się wobec tego profesjonaliście który absorbuje się przypadkami mającymi związek z jamą ustną. Nie należy przy tym zapominać że choroba jamy ustnej może wpłynąć także na szyję, twarz i samą czaszkę. Nie jest zatem do ukrycia, iż każda wizyta u takiego lekarza jest niezmiernie kosztowna. W niektórych państwach część zabiegów u dentysty jest pokryta ubezpieczeniem, a co za tym idzie, gratisowa.